M a s t e r c l a s s

500. Yılında Leonardo Da Vinci'ye Saygı

Arete Project

“500. Ölüm Yıldönümünde Leonardo da Vinci’ye Saygı” kapsamında birçok değerli sanatçımızın eserlerinden oluşan sergimiz; 12 Şubat-5 Mart 2020 tarihleri arasında MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde oldu.

Leonardo da Vinci'nin 500. ölüm yıldönümü, dünya genelinde ihtişamlı organizasyonlar ve zengin etkinliklerle bir anma seremonisiyle kutlandı. Bu büyük sanat dehasının mirası, özellikle üniversitelerden galerilere, müzelere kadar uzanan geniş bir yelpazede onurlandırıldı. Doğduğu köydeki Leonardino Müzesi ve yaşamının son dönemini geçirdiği Amboise'daki müze, muazzam eserlerine ev sahipliği yaparak sanatın zirvesinde bir sergi düzenledi. Londra'da gerçekleşen 'Leonardo da Vinci: Çizimlerle Hayat' sergisi, İngiltere'nin 12 farklı şehrinde tekrarlandı ve sanatseverlerle buluştu. Louvre Müzesi'ndeki özel sergi ise hala yüksek bir ilgiyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Türkiye'de de bu büyük sanat figürünün 500. ölüm yıl dönümü, özel bir Leonardo projesiyle anlam buldu. Arete Project’in öncülüğünde bir araya gelen sanatçılar, Paris’te yaşayan ressam Onay Akbaş’ın vizyonunu taşıyan 'Leonardo da Vinci’ye Saygı' projesini hayata geçirmek üzere yola çıktı. İbrahim Karaoğlu'nun küratörlüğünde ve Emre Sefer’in Genel Koordinatörlüğü ile yürütülen bu kapsamlı proje, Leonardo'nun hayatının son üç yılını geçirdiği Amboise kentinde başladı.

Sanatçılar, Amboise'daki evi, bahçesi, atölyesi ve anı müzesinde adeta bir yolculuğa çıkarak, bu özel atmosferin izlerini takip ettiler. Elde ettikleri izlenimleri, kendi sanat disiplinlerinde ustalıkla yorumlayarak, İstanbul, İzmir, Bodrum, Ankara, Mersin, Antalya ve Ordu gibi farklı coğrafyalarda sergilediler. Projenin kıvanç dolu finali, Kuşadası’nda Ada Modern Sanat Galerisi'nde gerçekleşti.

Ada Modern Sanat Galerisi'nde düzenlenen açılış kokteyline Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) Başkanı Levent Köylü, belediye başkan yardımcıları ve sergide eserleri bulunan sanatçılar ile birçok davetli katıldı. Sergi, Leonardo da Vinci'nin izlerini takip ederek doğan bu özgün eserlerin, sanatseverlerle buluşması adına eşsiz bir platform sunarak, kültür ve sanatın zengin dokusuna anlamlı bir katkıda bulundu.

Beşiktaş Belediyesi Sergi Açılış